نجات فصل گمشده ای از تاریخ توسط سرویس باستان شناسی دریایی وزارت فرهنگ یونان


در دو حالت شما نفس خود را در سینه حبس می‌کنید- هنگامی‌که در زیر آب هستید و هنگامی که با اشیاء  شکوهمندی که توسط باستان شناسان از اعماق آب‌ها به سطح آورده شده‌اند،برخورد می‌کنید-. ظروف باستانی،خمره‌های عصر کلاسیک،پیکرک های مفرغی،تنبوشه  سفالی عثمانی مربوط به قرن 17.م،سکه های بیزانسی و از همه عجیب‌تر؛با مشاهده یک آمفورا بازیابی شده از سینوپ در حوضه پُنتوس در کرانه های جزیره فورنوی در اژه شرقی که حاوی پوسته‌های میگو است و متعلق به خدمه یک کشتی است که در حال حاضر پوسته های یاد شده در ظروف پلاستیکی نگهداری می‌شوند.

به نقل از خبرنگار:

بازدید از سرویس باستان شناسی دریایی[EUA][1]؛وزارت فرهنگ یونان در یکی از خیابان های آتن در زیر سایه مجموعه تاریخی آکروپولیس برای من به عنوان یک روزنامه نگار،یک فرصت تکرار نشدنی بود، در ابتدا همانگونه که انگشتانم آثار به جای مانده از نیاکانمان را که پس از گذشت قرن های متمادی از بستر دریا بازیابی شده بودند را نوازش می کرد نگاهم بی اختیار شده بود.

در بدو ورودم به سرویس باستان شناسی دریایی با استقبال گرم رئیس روبرو شدم و برایم از خاص‌ترین سرویس باستان شناختی که با بزرگ‌ترین موزه کشور؛یعنی بستر آب‌های قلمرو یونان سروکار دارد،سخن به میان آورد. موزه ای که نه نتها به لحاظ اندازه بزرگ است بلکه به لحاظ زمانی نیز قلمرو پهناوری دارد به‌عبارت دیگر محدوده زمانی آثاری که در آن نگهداری  می شوند از عصر سنگ تا قرن 20.م می باشد. در ادامه وی افزود: هنگامی که در ابتدا ما با یک مغروقه (هر نوع شناور دریایی) روبرو می شویم، دست ساخته ای را از آن به عنوان نمونه بر می داریم تا از این طریق قادر به تعیین قدمت آن کشتی یا شناور باشیم، سپس تلاش می‌کنیم تا "بدنه شناور"را مورد بررسی قرار دهیم و برای یک بار نیز شرایط آن را ارزیابی می‌کنیم و اگر تشخیص داده شد از حالت خوبی برای کاوش برخوردار است،آن را بازیابی خواهیم کرد.

صدها مغروقه در آب‌های اطراف سرزمین یونان وجود دارد اما این بخش باستان شناختی دریایی وزارت فرهنگ غالباً بر روی مغروقه هایی (شناورهای غرق شده) که حاوی محموله های ارزشمند است،تمرکز دارد ( برای مثال می توان به کشتی غرق شده آنتی کتیرا[antikythera] در آب‌های مدیترانه که حامل آثار هنری بوده، اشاره کرد/ بقایا و محموله این کشتی در سال 1900 .م میلادی کشف گردید: از مترجم )     

رئیس سرویس باستان شناسی دریایی، وزارت فرهنگ و ورزش یونان در ادامه بیان داشت که یکی از وظایف ما پایش یا نظارت بستر دریا است تا دریابیم آیا بقایای بیشتری از یک بدنه وجود دارد یا خیر؟ در همین زمینه وی افزود،امسال همکار باستان شناس او در فورنوی(Fournoi) موفق به کشف "22 مغروقه"در یک حوضه کوچک شده. هنگامی که یک دست ساخته برای نخستین بار از بستر دریا بازیابی می‌شود بلافاصله در ظروف حاوی آب دریا قرار می گیرند و به سرویس باستان شناسی دریایی برده می شوند تا در مخازن مخصوصی که در آن فرآیند نمک زدایی انجام می گیرد، قرار داده شوند؛مرحله‌ فوق ممکن است بین چندماه تا چند سال به طول بیانجامد، این فرآیند دقیق برای حراست از دست ساخته‌ها ضروری است زیرا تغییر ناگهانی محیطی (از دریا به خشکی) می‌تواند روند رو به زوال شیئی را تسریع ببخشد. هر از چند گاهی اشیاء از مخازن خارج می‌گردند و به آرامی لایه مختلف روسوب از روی آن‌ها پاک می شود. هنگامی این فرآیند کامل است که کارشناسان مرمت به ماهیت اصلی دست ساخته دست پیدا کنند که این حاصل ساعت ها زحمت و مراقب مرمتگران می باشند و به عبارت دیگر به اشیاء جان دوباره می دهند.  

کارشناسان مرمتی سرویس باستان شناسی دریایی وزارت فرهنگ و ورزش یونان با بازگرداندن زندگی به مصنوعات باستانی احساس غرور می کنند و از احساسات خود در هنگام مرمت دست ساخته ها لب می‌گشایند و از خاطراتشان در مورد بازگرداندن جمجمه یک بچه که از یک زیستگاه باستانی به زیر آب رفته بازیابی شده   بود سخن به میان می آورند جمجمه ذکر شده مربوط به اوسط عصر مفرغ است و از قبر درون یک خانه‌ بازیابی شده بود. چشمگیرترین یافته در یک ویترین شیشه‌ای در زیرزمین سرویس باستان شناسی دریایی قرار داشت و آن قسمتی از یک مجسمه بزرگ مربوط به عصر هلنیستی است که ماجرای کشف مجسمه یاد شده به شرح زیر است:

در سال 2006 .م بین جزایر کالیمنوس و خیوس پای یک مجسمه مفرغی در تور یک ماهیگر محلی گیر می‌اُفتد و مدتی بعد پای دیگر این مجسمه توسط ماهیگر دیگری در همان حوضه کشف می‌گردد در سال 2009 نیز تنه آن بازیابی می شود اما هنگامی که ماهیگران ماجرای کشف این قطعات را به سرویس باستان شناسی دریایی گزارش می دهند باستان شناسان نتوانستد ردپایی بیشتری از این مجسمه را کشف کنند پس از سال‌ها پژوهش پژوهشگران دریافتند که قطعات مذکور مربوط به مجسمه مردی است که بر پشت یک اسب نشسته ... پیکره (تنه/نیم تنه) مجسمه پس از آن که از مخازن نمک زدایی بیرون آورده شدند بر روی پاها قرار داده شدند ...  و برای نمایش به کشورهای مختلف دنیا فرستاده شد.... (Pournara , 2016)

برگردان:

@raminadibi

E-mail:Ramin.adibi2012@gmail.com

 

 

 

منبع :

 

Pournara , M., 2016. Ephorate of Underwater Antiquities salvages lost chapters of history. [Online]
Available at: http://www.ekathimerini.com/206390/article/ekathimerini/life/ephorate-of-underwater-antiquities-salvages-lost-chapters-of-history
[Accessed 06 March 2016 ].

 

                           [1] Ephorate of Underwater Antiquities (EUA)