"موریانه های دریایی " کشف  چوب های جویده شده از یک کشتی غرق شده  در نزدیکی شمالگان[Arctic]


نویسنده: Michelle Z. Donahue (منبع به طور کامل در انتهای متن)

برگردان:رامین ادیبی [@raminadibi]

 

   اوویند اودگارد [vind Ødegård ] برای یافتن مغروقه‌ها(هر نوع شناور باستانی مانند:کشتی،قایق و...)در امتداد کرانه‌های مرکز نروژ در دریای بالیتک،زمان زیادی را در پیرامون آب‌های بسیار سرد سپری می کند،در همین حین چیزی که وی اصلاً انتظار دیدنش را نداشت"کرم کشتی/shipwrom"بود- موجودی لزج مانند و دراز با اشتهای سیری ناپذیر برای خوردن"چوب"-. 

در محلی دورتر از شمال که وجود این کرم‌ها رایج است در کشفیات ماه‌های اخیر؛الوار بسیار بزرگی از یک کشتی باستانی  به دست آمده که مأمنی برای این نوع از موجودات شده بود،اولین گزارش در این مورد در روزهای گذشته در مجله الکترونیکی ساینس منتشر شد که داستان آن بدین شرح است:

خدمه کشتی تحقیقاتی هلمر هانسن [Helmer Hanssen] که در آب‌های شمالگان گشت زنی می‌کردند هنگامی‌که کُنده تقریباً 7 متری مملو از نرمتنان دریایی را بالا کشیدند و تونل سازی این موجودات در سراسر این کنده را مشاهده کردند حدس زدند که این موجودات قادر به نابودی تمامی یک کشتی در طول سال‌های متمادی خواهند بود.

اوویند اودگارد به عنوان یک باستان شناس دریایی از دانشگاه علم و صنعت نروژ برای یافتن کشتی های غرق شده از ربات خودکار در زیر آب (AUV) در مجمع الجزایر سوالبارد در نزدیکی ارتفاعات شمالگان در شمالی‌ترین منطقه تحت کنترل کشور نروژ، بهره می‌گیرد،اودگارد امیدوار است که بتواند در حوضه یاد شده بقایایی از صدها یا شاید هزاران کشتی غرق شده اروپایی مربوط قرن 17 که برای صید نهنگ به کار گرفته می‌شده اند،یا از تلفات جنگی و  برخورد با کوه‌های قطبی به جای مانده‌اند، را کشف کند.

در شرایط مناسب؛"دمای بسیار سرد" به حراست از موضوعات مورد مطالعه اودگارد در برابر "لولو خورخوره‌های باستان شناسی" مانند:"میکروب‌ها یا کرم کشتی"کمک خواهد کرد.کشتی‌ها باید هچنان برای صدها سال با کمترین شواهد فساد و زوال حفظ شوند،بنابراین اودگارد  انتظار دارد منطقه سوالبارد در شمالگان محیط مناسبی برای حفظ این مغروقه‌ها باشد در همین زمینه اودگارد بیان می کند که تا کنون کشف این موجودات در شمالگان من را به نوعی شگفت زده و غمیگن کرده است،اگر یک بُعد اقلیمی (آب و هوایی) وجود داشته باشد همه چیز می‌تواند از آنچه ما فکر می‌کنیم سریع‌تر پیش رود.با وجود این‌که بقایای کشتی فیگارو[Figaro] در یک آبدره [درۀ کشیده و ژرف یخساری که به دریا منتهی می‏شود/ fjord] در کرانه‌های غربی سوالبارد  قرار داشت و به طور منظم آب های گرم گلف استریم به آن سرازیر می شد بررسی‌های ماه سپتامبر گذشته بر روی این کشتی غرق شده شواهد محدودی از کرم کشتی را نشان داد.

به اعتقاد اودگارد با گرم‌تر شدن دما در کرانه هایی که در معرض آب‌های اقیانوس اطلس قرار  دارد،با افزایش درصد کرم کشتی روبرو خواهیم شد به عبارت دیگر ما می توانیم شاهد حضور کرم کشتی‌ها به صورت به طور محدود باشیم.

پس از آن در ماه ژانویه،جورگن برگ [ Jørgen Berge] - زیست شناس دریایی- از دانشگاه ترومسو در نروژ که بر روی کشتی تحقیقاتی هلمر هانسن مشغول پژوهش بر روی ماهیان کف زی لبه شمالی،شمالی ترین جزیره سوالبارد می باشد، تیمش به یک کُنده پر از کرم برخورد کرد.به طور عمومی وجود چنین تخته چوب‌هایی بر روی آب از مکان‌های دیگر به وسلیه جریان های آبی امری عادی است اما وجود کرم کشتی،خدمه و دانشمندان کشتی را غافلیگر کرد زیرا آب‌ها سرد شمالگان به این حوضه می‌ریزد،به عقیده جورگن برگ پس از وقوع این رویداد در ارتفاعات شمالگان در یک آبدره سرد، جایی که انتظار کشف چنین گونه‌ای نمی‌رفت.

 داستانی کمی تغییر خواهد کرد....

در گذشته گذرگاه باریکی به سمت شمال از کرانه های غربی نروژ و از بین مجمع الجزایر سوالبارد عبور می‌کرد،جریان اِسپیتس‌بِرگِن [Spitzbergen c] از گلف استریم شمالگ مقادیری از آب‌های گرم را از سمت جنوب قبل از اینکه  به گرین‌لند [Greenland] برسد با خود حمل می کند. جورگن برگ در ابتدا تصور می کرد کرم‌های‌کشتی سوار بر این اموج به این ناحیه سفر کرده‌اند.

خاستگاه این کنده و کرم‌های کشتی در دست بررسی قرار دارند.تاکنون،کسی از وجود چنین گونه‌ای اگاهی نداشت و یا اینکه اگر آن‌ها یک گونه جنوبی هستند آیا قادر  به گسترش محدوده خود به سمت شمال می باشند؟؟؟ (یعنی دورتر از آبهای گرم).

کرم‌ چوب اولین موجوداتی نیستند که خبر از روند گرم شدن پیرامون مجمع الجزایر سوالبارد را می دهند بلکه صدف های کبود (صدف های آبی/ Blue mussels)،که اصلاً در آب‌های سرد نمی توانند دوام بیاورند، نیز در طول یک دوره گرم شدن مجمع الجزایر  سوالبارد در حوالی 10500 سال پیش در این منطقه منتشر شدند. و در عصر وایکینگ ها هنگامی که دمای زمین در حال پایین آمدن بودن ناپدید می شوند اما در سال 2004 جورگن برگ دریافت که آنها پس از 1000 سال مجدداً به مجمع الجزایر سوالبارد بازگشتند.

ماهی های خالی خالی (Mackerel ) مانند شاه ماهی (herring ) و روغن‌ماهی  کوچک (haddock) که قبلاً بیشتر در سمت جنوب اقیانوس پیدا  می‌شدند امروزه نیز، محدوده خودشان را به سمت مجمع الجزایر سوالبارد گسترش داده‌اند. روغن‌ماهی‌های اطلسی (Atlantic cod) نیز مسیر خود را به سمت شمالگان هموار ساخته‌اند و برای روغن‌ماهی های بومی قطب (polar cat) در زمینه فضا و منابع  غذایی چالش ایجاد کرده اند.

به اعتقاد جورگن برگ ،شما با کار در ارتفاعات شمالگان اولین پیامی را که دریافت خواهید کرد تاثیر یک تغییر-گرم شدن آب و هوا- بر روی ﻣﺤﻴﻂ ﺑﻴﻮﻟﻮژﯾﮑﯽ خواهد بود. "برای برخی از گونه ها ممکن است یک نبرد دو طرفه باشد".

برای جورگن برگ، کشف کرم کشتی نشان دهنده ی تکه ای از یک شمشیر دو لبه می ماند و احتمال حضور گونه بومی جدید از کرم چوب قطبی باعث حیرت خواهد شد. 

قبل از آن که بخواهیم بداینم چه چیزی ما را تحدید کرده، ما نیاز به آن داریم که بداینم با چه چیزی روبرو هستیم لیکن از زمانی که یخ های اقیانوس منجمد شمالی کم و کم‌تر شده کشفیات جدیدی رخ داده که تا امروز برای یافتن آنها با محدودیت روبرو بودیم، دانش ما از مرکز اقیانوس منجمد شمالی به شدت محدود است.

  به نظر اودگارد وجود چشم اندازی برای  میراث فرهنگی زیر آب [nderwater cultural heritage] تحت چنین شرایطی در دو محیط-لبه جنوبی و شمالی شمالگان- وجود ندارد. این گونه جدید می تواند به سمت جنوب حرکت کرده و به مغروقه ها (کشتی های غرق شده) برخورد کند و به همان صورت گونه جنوبی نیز  می تواند به سمت آب‌های گرم شمالی مهاجرت کند. همچنین با تخلیه آب توازن کشتی‌ها گونه های دیگر به سرعت می توانند در این حوضه منتشر شوند.

به گفته جورگن برگ هنوز جای سوال باقی است که آیا وجود این گونه جانوری در این حوضه بر اثر تغییر اقلیم است؟ و آیا این کرم یک گونه تاز کشف شده است؟ ... برای یافتن پاسخ این سوالات باید منتظر یافته های آتی بمانیم... ( Donahue, 2016)

 

 مرجع

Donahue, M. Z., 2016. "Termites of the Sea" Found Munching Wood Near Arctic Shipwrecks. [Online]

Available at: http://www.smithsonianmag.com/science-nature/termites-sea-found-munching-wood-arctic-shipwrecks-180958257/?no-ist

 

🍀🍀🍀علم متعلق به جمعیت مردم  است🍀🍀🍀