بنام خدا

مطالعات باستان شناسی زیرآب در آمریکای  جنوبی   (سرزمین آفتاب و دریا )


1. آمریکای جنوبی چهارمین قاره بزرگ دنیا می باشد که دارای نزدیک به 32000 کیلومتر خط ساحلی و سه سیستم رودخانه ای عظیم است، این رودخانه ها عبارتند از: رودخانه اورینوکو (Orinoco) در ونزوئلا، رودخانه آمازون بلندترین رودخانه قاره آمریکا و پارانا (Parana) این رودخانه(پارانا) قابل کشتیرانی برای کشتی های اقیانوس پیما (Ocean Going Vessel) تا روستاریو (Rosario) در آرژانتین می باشد. فعالیت های بشری در این رودخانه ها به محدوده تاریخی 3000 قبل از میلاد بر می گردد (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

2. آمریکای جنوبی دارای 3 دریاچه بزرگ می باشد که عبارتند از: دریاچه (Maracaibo)   در ونزوئلاکه پر آب ترین رودخانه قاره محسوب می شود و از طریق یک دهانه تنگ به دریای کارائیب متصل می شود، دریاچه تیتیکاکا(Titicaca) که به بولیوی  و پرو می ریزد و 3810 متر از سطح دریا بالا تر است، و به همین دلیل است که این دریاچه به مرتفع ترین آبهای جهان برای کشتیرانی تبدیل شده و دریاچه آب شور پوپُو (Poopo) با ارتفاع 3700 متر از سطح دریا در جنوب بولیوی   (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

3. دریای کارائیب به آرامگاه کشتی های جنگی اسپانیایی مشهوراست که تاریخ آنها به قرن های 15 تا 19 میلادی بر می گردد، اما این دریا به دلیل حرارت و شوری بالا محل مناسبی برای نگهداری بقایای فرهنگی محسوب نمی شود  (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

4. خط ساحلی اقیانوس اطلس، با حرارت بالا، شوری فراوان، زمین ها مسطح گسترده مدفون در زیرآب و آبهای کم عمق شرایط خوبی را برای سایت های باستان شناسی زیرآب در قاره آمریکای فراهم کرده (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

5. سواحل اروگوئه تحت تاثیر آبهای سرد قطب جنوب (Antarctica)قرار دارد و یافته های باستان شناسی را خیلی خوب در بستر خود نگهداری می کند (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8)

6. دماغه هورن (Cape Horn)   به خاطر سایت های مغروق اش دارای شهرت است، یکی از این سایت ها مربوط به کشتی  ماژلان(Magellan) می باشد که تاریخ آن به 1520 میلادی بر می گردد (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

7. آبهای سواحل اقیانوس آرام در کنار کوههای آند، محلی است که تعداد کمی از کشتی های مغروق در آنجا کشف شده،این محل بسیار سرد و عمیق است (Ruppe & Barstad, 2002, p. 8).

 

Ruppe, C. V., & Barstad, J. F. (2002). International Handbook Of Underwater Archaeology. New york: kluwer Academic/Pelnum publisher.

 

Translation: R.A

 (Independent researcher in Underwater& Maritime Archaeology-Email:Ramin.adibi2012@Gmail.com)