پیشینه مطالعات باستان شناسی زیرآب  در  روسیه

تدوین : رامین ادیبیعضو موسسه مردم نهاد باستان شناسی زیر آب (دریایی) ایران  Ramin.adibi2012@Gmail.com


روسیه کشوری وسیع می باشد که در منطقه ای بین اروپا و آسیا(Eurasia) واقع شده است.  علاقمندی روسی ها به سایت های زیرآبی به عنوان قسمتی از فرهنگ بشری به سال 1718 بر می گردد، یعنی زمانی که پطر کبیر(peter the great) فرمانی را مبنی بر جمع آوری و حراست از اسناد تاریخی کشف شده بر روی زمین و زیر آب صادر کرد. پیش از قرن 20 میلادی موزه های برای جستجوهای زیرآبی ایجاد شد، در میان آنها شهرهای باستانی نیمه مغروق در دریای سیاه مانند : Dioscuri  (1876), Feodosiya(1905) و (1909) olbia  مورد بررسی قرار گرفت و  سنجش و بررسی کشتی های یافت شده  دردریاچه  (Chudskoye)که تاریخشان به قرن 15 میلادی بر می گشت به خوبی انجام گرفت.

توسعه باستان شناسی زیرآب و دریایی مدرن در روسیه و اتحاد جماهیر شوری سابق از چهار بخش تشکیل شده: 1. ظهور و شکل گیری اصولی بررسی ها(قرن 18 تا اواسط 1930) 2. توسعه و شکل گیری علم روش شناسی (1930 تا اواسط 1950) 3. گسترش ثانویه علم روش شناسی (1950تا1980)4. فراگیری تجربی و بهبود بخشیدن به روش های علمی (1980 تا 1990).

پروفسور (R.A Orbil) اولین شخصی است که اصولی را برای رشته علمى جغرافیای تاریخی زیرآب (Underwater Historical Geography) به قاعده در آورد و مفهوم موزه و موسسه باستان شناسی زیرآب را توسعه داد همچنین وی روش هایی را برای بررسی های باستان شناسی زیرآب (Underwater Archaeological Investigation) ارائه داد که در آن از علوم دیگر مانند زمین شناسی (geology) و زیست شناسی (biology) استفاده می شد.

بررسی ها بین سالهای 1940 تا 1980 به کمک توسعه روش های باستان شناسی زیرآب با استفاده از تجهیزات غواصی سبک، geoacoustics، فلزیاب(metal detector)، عکسبرداری هوایی (aerial photography) انجام می شد. هیئت‌ های زیرآبی توسط باستان شناسان زیرآب (Underwater Archaeologist) حرفه ای رهبری می شد.

در اوایل سال 1990، با شکل گیری کشور جدید روسیه خارج از اتجاد جماهیر شوروی (USSR Union of Soviet Socialist Republics) و در  پی نتایج سیاسی و تغییرات اقتصادی توجه ها به سمت تاریخ و فرهنگ معطوف شد و مرکزی مطالعات علمی و پژوهشی زیرآبی (The Centre for Complex Underwater Studies of The Scientific and research Institute) که در سال 1989 نتشکیل یافته بود مهمترین کار  را بر عهده داشت که شامل بررسی سکونتگاه های باستانی (patrei) می شد. در همکاری با موسسه باستان شناسی، موفق به کشف سکونتگاهها، بقایایی از ساختمان ها و کشتی های باستانی شد.


فایل پی دی اف