کرجی؛ یا کشتی خرد و کوچک یا زورق یا طَرّاده . لُتکا. بَلَم . قُفّه . غُراب....؟ 

کرکان - بندر انزلی - منبع عکس
.............................
مقاله: نیروی دریایی ایران در دوره قاجار،‌ نویسنده: وثوقی،محمد باقر،تاریخ :: تاریخ روابط خارجی :: پاییز 1387 - شماره 36 (علمی-ترویجی)
از 122 تا 146 [لطفاً‌ برای دریافت مقاله حاضر بر روی عکس زیر کلیک کنید]


.............................................

کتابشناسی توصیفی علوم و فنون دریای

تاریخ و دانش دریایی و بندری مشتمل بر دامنه های موضوعی بسیاری است که از آن جمله می توان به دانش باستان شناسی دریایی یا باستان شناسی شناورها اشاره کرد که در سایه رشته مادری چون انسان شناسی به بررسی تغییرات و تحولات دانش دریایی بشر در پهنای تاریخ و حفاظت از این میراث گرانبها می پردازد. برای اینکه بتوان در باستا شناسی دریایی تحقیقی جامع و کامل و دقیق انجام گیرد نخستین کار آن است که مآخذ و مدارک مهم و معتبر در دسترس محققان واقع شود. کتاب "کتابشناسی توصیفی علوم وفنون دریایی" یکی از منابعی می باشد که در آن 867 عنوان کتاب معرفی شده که به محققان در زمینه های مختلف علوم دریایی یاری می رساند. (برای دریافت کتاب حاضر بر روی عکس زیر کلیک کنید)

 (در نوشتار فوق از بیانات پرویز ناتل خانلری و کتاب مجیدی , م. (1389 ). کتابشناسی توصیفی علوم و فنون دریایی . تهران : گلرنگ بهره گرفتم).

................................................................................................................

وبسایت: سازمان پارک های ملی آمریکا(نام یک آژانس فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت نگاهداری و ادارهٔ مناطق ملی آمریکا (اعم از پارک‌های طبیعی و اماکن ملی تاریخی و یادبود) را بر عهده دارد.

کتاب: ت‍اری‍خ‌ ع‍ال‍م‌آرای‌ ع‍ب‍اس‍ی‌؛ نویسنده : اسکندر بیگ ترکمان

مقاله: تیغ مادی در نیام جنگاوران سیلک، نویسنده:استاد مهرداد ملکزاده

بورس تحصیلی دکتر آذرنوش

ویکی پدیا: آیا کشتی های باستانی چشم داشته اند !!! ؟؟؟ قطعاً  داشته اند ... :D

مقاله: گزارش حفاری از تل زیدان (.tell zeidan) - محوطه ای باستانی که پایه های شهر نشینی در آن دفن شده بود ... / نویسنده: گیل استاین/ انتشارات: موسسه شرق شناسی شیکاگو.

مجموعه مقاله: 8 مجموعه مقاله از سمپوزیوم بین المللی ساختمان کشتی ها در روزگاران باستان "international symposium on ship construction in antiquity" را از اینجا دانلود کنید " مجموع مقالات ارائه شده در این سمپوزیوم بسیار بسیار کاربردی می باشند - امیدوارم عزیزان علاقمند به ساختمان کشتی ها در دوران باستان بتوانند از این پکیج های بی نظیر بهره بگیرند" [زنده باد :D]

مقاله ای سراسر جالب،خواندنی و علمی تحت عنوان "‌ شهر نشینی اولیه بین النهرینی ها: نمایی جدید از شمال"؛ نویسندگان: Joan Oates, AugustaMcMahon, Philip Karsgaard, Salam Al Quntar & Jason Ur؛ دانشگاه هاروارد

مقاله:انشان یا انزان (ANSHAN or ANZAN)، دانشنامه ایرانیکا 

مقاله: آوان (AWAN)، دانشنامه ایرانیکا 

کتابچه: مصنوعات آلی  آبکندی: رهنمودهایی در جهت بازیابی،تجزیه‌ و تحلیل‌ و حفاظت از این مصنوعات؛ ناشر: میراث انگلستان؛

مقاله: تغییر ساحلی و محیط زیست تاریخی؛ شواهدی پایه از یک بنا؛ پژوهشنامه حفاظت؛ ناشر: میراث دریایی و ساحلی انگلستان .

کتابچه: باستان شناسی محیطی (Environmental Archaeology )؛ تدوین دوم؛ناشر: وبسایت میراث انگلستان

مقاله: مبانی نظری باستان شناسی پهندشت (landscape archaeology)؛ نویسنده: استاد:کمال الدین نیکنامی 

پایان نامه ای بسیار بسیار جالب از  استاد بین فورد با عنوان  منظر فرهنگ دریایی (یا پهندشت فرهنگ دریایی) دریاچه انتاریو (The Lake Ontario Maritime Cultural Landscape) - "مربوط به مقطع دکترای استاد بین فورد از دانشگاه ای اند ام تگزاس دپارتمان باستان شناسی شناورها"

کاربرد "دندروکرنولوژی در باستان شناسی زیرآب" نویسنده:Nigel Nayling  

شناورهای محلی ماهیگیری عمانی؛ نویسنده: استاد: Tom Vosmer (قضیه جالب تر از این حرفهاست :d )

برای دسترسی به مقاله کم ارزش بنده تاریخچه و توسعه باستان شناسی دریایی اینجا کلیک کنید. 

برای دسترسی به مقاله ای فوق العاده با موضوع "شکل اولین ایالت در  جنوب بین النهرین. سطح آبها دریا، خط ساحلی و تغییرات آب و هوایی" اینجا کلیک کنید.

مقاله : بازسازی خط ساحلی هولوسن (هولوسین) بین النهرین "reconstruction of Holocene coastline of Mesopotamia" نویسند: Gary A. Cooke مجله : زمین باستان شناسی (Geoarchaeology)