بنام خدا

مطالعات باستان شناسی زیر آب در کانادا تا سال 1997میلادی

کشتی مغروق [LAnse  aux  Bouleaux]

Shipwreck of National Historic Significance in l'Anse-aux- Bouleaux, Québec.
© Parks Canada/Peter Waddell


 LAnse  aux  Bouleaux پناهگاه‌ ساحلی‌ کوچکی است در نزدیکی منطقه به-ترینیته ((Baie-Trinite، در استان کبِک(Qubec)، در قسمت شمالی سواحل خلیج سنت لورنس(ST. Lawrence). (Ruppe & Janet, 2002, p. 7)

این کشتی مغروق در سال 1994 به وسیله یک غواص محلی کشف شد، بعد از شناسایی تاریخ قرن 17 میلادی برای این کشتی مغروق در نظر گرفته شد، کشتی نیو انگلندی (New England ship) مربوط به ناوگان سر ویلیام فلیپ (Sir William Philips) بود که در سال 1690 در شهر کبِک مورد محاصره قرار گرفته بود.

 در جنگ بین فرانسه و اتحادیه بزرگ(اتحاد آگوسبورگ) (League Of Augsburg) به رهبری انگلستان ، بعد از یک حمله ناموفق در کبِک فلیپ دستور به عقب نشینی ناوگان خود به طرف بوستون(Boston)را صادر کرد در این جریان چهار کشتی از ناوگان فلیپ نیز به اعماق دریا فرو رفتند. مطالعات باستان شناسی بر روی این کشتی مغروق در سال 1995 آغاز شد و بیست و یک غواص برای نقشه برداری از سایت و بازیابی مصنوعات به باستان شناسان پارک ملی کانادا کمک کردند. در سال 1996 میلادی بخش مربوط به مطالعات دریایی پارک ملی کانادا مبادرت به کاوش سیستماتیک این کشتی مغروق کرد (Ruppe & Janet, 2002, p. 7).

لنگرگاه  Montagu

بین سالهای 1989 تا 1992 یک پروژه ی باستان شناسی بر پایه فرضیه هایی مبنی بر وجود بقایای از یک فرهنگ متقارن با دوره اخر عصر یخبندان در لنگرگاه Montagu مربوط به سواحل اقیانوس آرام کانادا شکل گرفت، این حوزه ی فرهنگی به جهت بالا آمدن آب در اواخر عصر یخبندان مدفون شده (Ruppe & Janet, 2002, p. 7.8). لنگرگاه Montagu در سواحل جنوب غربی جزایر Galiano در تنگه جزایز بریتیش کلمبیا قرار گرفته است. لایه فوقانی زیر ماسه های ساحلی شامل مصنوعاتی مربوط دوره فرهنگی (Marpole) می باشد که قدمت آنها به 400 قبل از میلاد تا 400 میلادی می رسد. در این پروژه از روش(sediment Coring) برای به دست آوردن قدمت و مقیاس بالا آمدن سطح دریا هولوسن محلی (Local Holocene) استفاده شد، تیم کاوش توده ای از پوست های جانوری،یک روزن‌داران foraminifera ، گرده های گیاهی، چندین جین استخوان و بیش از 400 شی سنگی که شامل نوک تیز سنگی(Projectile point)، تراشه (scarper)،مهرهای سنگی، تور ماهیگیری، وزنه‌ ریسمان‌ ماهی‌ گیری‌(Liner sinker) و یک سرنیزه ساخته شده از شاخ گوزن بود را شناسایی کردند (Ruppe & Janet, 2002, p. 8). درمحدوده تاریخی رادیوکربن از 7000 تا 400 (Y.B.P) دو زلزله بزرگ شناسایی شد، که در نزدیکی مرزی های یک فرهنگ بزرگ رُخ داده بود، یکی در 3600 (Y.B.P) و دیگری در سال 1900 (Y.B.P) (Ruppe & Janet, 2002, p. 8).

در سال 1996 در (Haida Gawii ) در جزیره ملکه چارلت (Charlotte Island) پروژه ی دیگری بود که به وسیله بخش باستان شناسی زیرآب پارک ملی کانادا صورت گرفت، باستان شناسان دراین محل به دنبال بقایی از مردمانی بودند که بیش از 9000 سال قبل در سواحل اقیانوس آرام آمریکای شمالی زندگی می کردند- زمانی که سطح آب دریا ها پایین تر بوده (Ruppe & Janet, 2002, p. 8).

یک تیم بررسی در روخانه رنت سرورن (Rent-Severn) در اونتاریو موفق به شناسایی یک سد باستانی برای صید ماهی شد. باستان شناسان در در دریاچه اونتاریو موفق به یک سد شدند که در سال 1846 میلادی برای ساختمان مارکت شول تاور (Market Shoal Tower) ساخته شده بود- تنها نمونه از استحکامات‌ ساخته شده در آب (Ruppe & Janet, 2002, p. 8).

 در همین سال بررسی ها در نزدیکی سنت ایل کبک(Sept-Iles) در (Corossol)ادامه داشت و یکی از دو کشتی مربوط به قرن  17 میلادی که در کاندا غرق شده بود شناسایی شد (Ruppe & Janet, 2002, p. 8).

سایت مغروق (Prudent) مربوط به ناوفرماندهی با 74 تفنگدار فرانسوی بود که به وسیله بریتانیا در سال 1757 میلادی آتش گرفت و غرق شد و به صورت نا تمام در بندر لویزبورگ (Loisbourg) حفار شد (Ruppe & Janet, 2002, p. 8).

بررسی های اولیه برای کشتی مارکوپلو، دومین کشتی مشهور در کانادا بعد از (Bluenose) می باشد، که متعهد به حمل تنباکو به سواحل جزیره پرنس ادوارد(Prince Edward Island) بود در همین مکان کشتی به گل نشست و اوراق شد(Broke up) (Ruppe & Janet, 2002, p. 8)  .

  

در سال 1997 بخش باستان شناسی زیرآب پارک ملی کانادا برای اولین اقدام به آموزش باستان شناسی زیرآب به گروهی مجزا کرد، و این برنامه های آموزشی به وسیله جامعه باستان شناسی شناور های (Nautical) بریتانیا گسترش پیدا کرد.

برای این متن ساعت ها وقت گذاشته شده-امیدوارم کار آمد باشد و لطفاً‌ با ذکر منبع استقاده نمایید- مترجم: ر.ا

Bibliography

Ruppe, C. V., & Janet, F. B. (2002). International Handbook Of Underwater Archaeology. New Yor: kluwer Academic/Pelnum publisher, new york.