بنام خدا

پیشینه مطالعات باستان شناسی زیر آب در کشوری که موتور دیزل در آن متولدشد - آلمان


تدوین: رامین ادیبی، عضو موسسه مردم نهاد باستان شناسی دریایی ایرانramin.adibi2012@Gmail.Com   

آلمان کشوری در قلب اروپا با تاریخی پر فراز و نشیب می باشد که مطالعات باستان شناسی زیرآب  در این کشور از سابقه طولانی بر خوردار است اما دستاورد های منطقه ای در این نقطه از دنیا به سال 1993 بر می گردد، زمانیکه انجمن باستان شناسان دولتی آلمان (The German State Archaeologist Association) کمیسیونی (commission) را برای مطالعات باستان شناسی زیرآب با مناطق همجوار بنا نهادند و روسای پنج شورای باستان شناسی آلمان به همراه کارشناسان بین المللی از کشورهای سوئیس، دانمارک و هلند عضو این کمسیون شدند.

از سال 1980 hatihabu (hedbay) مربوط به عصر وایکینگ ها که در نزدیکی دریایی شمالی(Northern Sea) قرار داشت مورد مطالعه قرار گرفت.در سال 1993 باستان شناسان یک حصار(Barrier) زیرآبی عظیم که هر مسیری را برای نزدیک شدن از طرف دریا به بندر hatihabu مسدود می کرد مورد بررسی قرار دادند، تاریخ غرق شدن این سازه به 740 میلادی بر می گردد. شعبه‌ باستان شناسی زیرآب شورای باستان شناسی SchleswigHolstein باحمایت وزارت علم و تکنولوژی آلمان فدرال اقدامات عملی در این زمینه انجام داد.  علاوه بر اینSchleswigHolstein برای بررسی رودخانه اِلبه (Elbe River) از ساید اسکن های(side scan) و سونار sediment penetrating پیشرفته ای استفاده کرد،این پروژه در سال 1994 آغاز شد.

زیستگاههای اطراف رودخانه ها بسیار مشهور هستند و مطالعه آنها به سال 1856 میلادی بر می گردد. از سال 1972، آبهای کم عمق زمستانی، استحکامات ساخته شده از قالب های ماسه ای (sandbagging) و فرازبند های(سد موقتی) کوچک که در bodensee (رودخانه کانستانس، در مرز سوئیس و آلمان)استفاده می شدند مطالعه شد و پنج زیستگاه به همراه بیش از 70 محل استقرار بجا مانده از دوران های پایانی دوره های نوسنگی (Neolithic) و برنز (Bronze) مورد بررسی قرار گرفت. بنیاد علوم آلمان (German science Foundation) پروژه مخصوصی مبنی بر مطالعات باستان شناسانه سکونت گاههای پیش از تاریخی در Alpine Foothills را راه اندازی کرد، دو کاوش بزرگ صورت گرفت که عبارتند از Hornstaad Hornle I  در رودخانه کانستانس (Constance) و Sidlung Forschner  در Federsee ، شمال و شرق مرز سوئیس نزدیک به رودخانه ی donau این پروژه بینش تازه ای در ارتباط با اقتصاد و محیط  دوران پیش از تاریخ پیش روی ما گذاشت.

photo:http://web.rgzm.de/

در زمستان سالهای 1981 و 1982 پنج کشتی رومی در سواحل رودخانه راین نزدیک به ماینتس و در حدود 70 متری بستر رودخانه فعلی به دست آمد و تا سال 1992  کشتی ها از یکدیگر منفک شده بودند و در یک مخزن آب، انبار کالا ذخیره شده بودند. چوب ها به دپارتمان تازه تاسیس شده نگهداری و حفاظت از بقایای قایق های باستانی  زیر نظر موزه مرکزی رم ژرمن در ماینتس فرستاده شد. چوبها ذخیره شده را  در رزین های ترکیبی(synthetic resin) غوطه ور ساختند و در دستگاه مایکروویو (microwave oven) خشک شدند. و از سال  1994 در محلی در ماینتس به نمایش در آمد. در همین سال چندین کشتی رم-ژرمن نیز به دست آمد. 

    برای دسترسی به فایل pdf‌ اینجا کلیک کنید.